İrem Toprakkaya

Dünyanın en kalabalık baroları arasında yer alan İstanbul Barosu, bir kadın adayın heyecanını yaşıyor. Ekim ayında gerçekleşecek seçimlerde aday adayı olacağını açıklayan, Kadıköy’de uzun süre avukatlık yapan Filiz Saraç, baronun çeşitli kademeleri arasında da yer almış bir isim…

Türkiye Barolar Birliği (TBB)’nin önceki dönem Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Barosu’nda ise önceki dönem Genel Sekreter ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenen Av. Filiz Saraç, İstanbul Barosu Başkanlığı’na aday olmak için yola çıktı. Saraç, kurucuları arasında olduğu ve uzun bir süredir İstanbul Barosu’nu yöneten Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun genel kurulunda İstanbul Barosu Başkanlığı’na aday adaylığını açıkladı.

TECRÜBE VE GENÇLİĞİ BULUŞTURACAK…
Seçilmesi halinde tecrübeyle gençliği buluşturmayı hedeflediğini ifade eden Av. Filiz Saraç, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları aktardı: “Çok uzun yıllardır baro ile ilgiliyim. Bu da çok sayıda meslektaşımı tanıma fırsatı verdi. Meslektaşlarımla beraber çalışmayı, üretmeyi seviyorum. Memleket ve meslek için beraber başarabileceğimiz çok işler olduğuna inanıyorum. Türkiye Barolar Birliği’nde görev yaptığım 2017-2021 döneminde de ayrı bir deneyimle ülkemizin çok yerinde farklı kültürleri, meslektaşlarımızı tanıma fırsatım oldu. Yurt dışından etkinliklere gelen avukatlardan ve yurt dışına gittiğimde de baroların işleyişini, avukatların çalışma sistemlerini gözlemleme imkanı buldum. Değişime ve kendimizi yenilemek gerektiğine inanıyorum. Bunu yaparken geçmişin tecrübesini, tüm görev yapmış meslektaşların deneyimlerini önemsiyorum. Uzun yıllar baroda farklı noktalarda görev yaptım. Bunun getirdiği önemli kazanımlar olduğuna inanıyorum.

GERİCİLİK VE BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI DURMAK, KIRMIZI ÇİZGİLERİMDEN!
İstanbul Barosu’nda tecrübe ve gençliği buluşturmak hedefim. Geleceğin projelerini, geleceği inşa edecek genç meslektaşlarımla planlamak ve yapmak gerektiğini düşünüyorum. Bugün bir kadın avukat olarak görev yapabiliyor ve meslek örgütümde bir yerlere talip olabiliyorsam, Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in kazanımları sayesindedir. Kendimi Cumhuriyetimize karşı borçlu hissediyorum. Kurumsal işleyişte ve bireysel olarak duyarlı olduğum kırmızı çizgilerim var. Aslında bu aday adayı olduğum Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun da kırmızı çizgileridir. Gericilik ve bölücülüğe karşı durmak, bu çizgilerdendir.”

“İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI ONURLU BİR GÖREV”
İstanbul Barosu Başkanlığı’nın son derece onurlu bir görev olduğunu dile getiren Av. Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Talip olduğum başkanlık görevinden ziyade meslek için meslektaşlarımla üreteceğimiz yeni fikirleri düşünmek ve bunları yapacak olmak düşüncesi beni heyecanlandırıyor. Aralık ayında yaptığımız Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Genel Kurulu’nda meslektaşlarımın heyecanımı anladıklarını ve güvendiklerini hissettim. Baro başkanlığının farklı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar büyük bir yapının doğru organizasyonunu sağlamak ve her bir meslektaşı enerji ve ilgi alanlarına göre yönlendirebilmek, meslek ve meslektaş için hedefler koyarak beraber yürümek gerektiğine inanıyorum. Zamanın değiştiği ve baronun mesleğin gelişen dünyaya göre yeniden şekillenmesi gerektiği bir gerçek. Mesleği seçmemde etkili olan, staj yaptığım merhum Av. İsmet Özkan’a hukuk fakültesini seçmeden önce hukukçu olmak istediğimi söylediğimde, ‘Hukuk her kapıyı açan anahtardır’ demişti. Dünyada ve ülkemizde çok şey değişti, ancak hukuk alanı için bence bu söz değişmedi. Zaman geçtikçe bu sözün haklılığını yaşayarak daha da gördüm. Hukuk fakültelerinden mezun olan hukukçuların memleketin her kademesinde çok çeşitli görevleri üstlenebileceklerini ve katkı sundukları her işin daha düzgün ve ciddiyetle yapılacağını düşünüyorum. Avukatların iş alanlarının genişletilmesine yönelik düzenlemeler ve uygulamalar gerekiyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz